Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva inkassoverksamhet, juridisk uppdragsverksamhet, kameral uppdrags- verksamhet, fakturaservice, reskontraservice, samt därmed förenlig verksamhet gentemot näringsidkare. Bolaget bedriver också finansieringsverksamhet genom att förvärva fordringar, belånar fakturor, förmedla kredit, upplåta lös egendom till nyttjande, leasing, samt att lämna kredit gentemot näringsidkare.
| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 465 | 224 | 720 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -26 | 11 | 218 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 575 | 7 736 | 6 795 |
| Årets resultat (tkr) | 6 752 | 6 142 | 5 423 |
| Summa tillgångar (tkr) | 65 448 | 63 724 | 57 455 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 465 | 224 | 720 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -26 | 11 | 218 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 8 575 | 7 736 | 6 795 |
| Årets resultat (tkr) | 6 752 | 6 142 | 5 423 |
| TILLGÅNGAR | 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 45 627 | 17 677 | 29 118 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 19 820 | 46 048 | 28 337 |
| Tillgångar (tkr) | 65 448 | 63 724 | 57 455 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 6 803 | 6 192 | 5 474 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 47 461 | 51 815 | 50 759 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 11 184 | 5 718 | 1 222 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 65 448 | 63 724 | 57 455 |
| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 6 752 | 6 142 | 5 423 |
| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -5.6% | 4.9% | 30.3% |
| Soliditet | 10.4% | 9.7% | 9.5% |
| Kassalikviditet | 177.2% | 805.3% | 2318.9% |
Dandro Finance AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Dandro Group AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-06.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva inkassoverksamhet, juridisk uppdragsverksamhet, kameral uppdrags- verksamhet, fakturaservice, reskontraservice, samt därmed förenlig verksamhet gentemot näringsidkare. Bolaget bedriver också finansieringsverksamhet genom att förvärva fordringar, belånar fakturor, förmedla kredit, upplåta lös egendom till nyttjande, leasing, samt att lämna kredit gentemot näringsidkare.